من نیلوفر کیمیایی راد هستم.  از سن کم وارد صنعت شدم .در سن ۱۸ سالگی با شیوه های مدیریتی و متد های کایزن برای ارتقای سازمان ها آشنا شدم و سازمان های زیادی رو از لحاظ سبک مدیریتی و ساختار سازمانی بررسی کردم.همه ما خواسته یا ناخواسته عضو سازمان هایی هستیم که  یا به صورت اصولی و یا به صورت شهودی اداره می شوند. ما سازمان ها را مطالعه می کنیم تا به جای تئوری های شهودی، تئوری های سیستماتیک ارائه دهیم. به قول خانم هچ “Mary Jo Hatch” به این علت که ما در تبیین پدیده های سازمان از تئوری های رشته های دیگری مثل اقتصاد، مهندسی،روان شناسی،حقوق،جامعه شناسی و… بهره می گیریم،در تئوری های مدیریت و سازمان تنوع بسیاری دیده می شه.که البته کاربردی کردن این تئوری ها هم خودش مساله سازه!

در دوره ی کارشناسی مهندسی برق گرایش الکترونیک خواندم.در سن بیست و دو سالگی شرکت خودم را داشتم که در زمینه سیستم های امنیتی نظارتی و طراحی سایت فعالیت می کرد. کسب و کار های نوپا همواره توام با سختی بوده و نیازمند پشتکار زیادی هستند و البته هیچ کدام از کارآفرین ها از همان اول همه چیز را نمی دانند.اما چیزی که مهم و سازنده ی راه ماست، آموزش مستمر و بکارگیری آن در کسب و کار است.درکنار آموزش دیدن مشورت گرفتن بسیار اهمیت دارد و یک راهنما و مشاور مناسب که در زمینه کاری شما فعالیت کرده همیشه می تواند کارساز باشد.

من هم مثل همه کارآفرین ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردم.یکی از بزرگترین چالش های شرکت های فنی مهندسی در بدو کار فروش در کنار ایجاد کردن حس اعتماد هست. چرا که این زمینه تا حدودی برای عوام ناشناخته  است و ترجیح می دهند از شرکت هایی بخرند که به آنها اعتماد دارند.

مساله اینجا بود که چطور می توانستم در مرحله معرفی اعتماد مشتریان را جلب کنم. راه های زیادی برای رفتن داشتم و چیز های زیادی برای آموختن وجود داشت.در این راه مطالب زیادی را در زمینه فروش، بازاریابی، پلن ها و مدل های کسب و کار یاد گرفتم.

همین پیگیری ها موجب شد که به مبحث کارآفرینی به عنوان یک فرآیند علمی علاقه مند شوم و در دانشگاه دولتی حضرت معصومه(س) در شهرستان قم، کارشناسی ارشد مدیریت بازگانی گرایش کارآفرینی بخوانم.در دانشگاه از اساتید مختلف یاری گرفتم و در کنار تجربه هایی که در محیط کار کسب کردم، سعی کردم راه های علمی را هم بیاموزم و درصد ریسک کسب و کارهایم را کاهش دهم.

زکات علم انتشار آن است…

در اینجا قصد دارم همه مطالبی را که طی این سالها بدست آوردم را به صورت دسته بندی شده و با بیانی ساده با عزیزان کارآفرین،که آقای دکتر عطار نیا در کتابشان از آنها به عنوان قهرمان های ملی ایران زمین یاد می کنند،به اشتراک بگذارم.

مقالات منتشر شده مهندس نیلوفر کیمیایی راد  را بخوانید.